Każda placówka może zostać członkiem Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie i otrzymywać z tego tytułu bezpłatne wsparcie (merytoryczne konsultacje, materiały, szkolenia w różnorodnej formie) w zakresie realizacji ogólnopolskiego programu Przedszkole Promujące Zdrowie lub Szkoła Promująca Zdrowie.
Placówka może zostać członkiem sieci, gdy zapozna się z programem – ideą i koncepcją pracy Przedszkola/Szkoły Promującej Zdrowie (najlepiej odbyć odpowiednie szkolenie organizowane przez RZPWE), złoży (prześle na specjalną platformę edukacyjną) poniższe dokumenty zgodnie z obowiązującymi w sieci wzorami:
- pisemną deklarację o wstąpieniu do sieci (przesyłając odpowiedni formularz),
- skan podjętej uchwały rady pedagogicznej dotyczącej chęci uczestnictwa w programie, z powołaniem osoby odpowiedzialnej za realizację programu – szkolnego/przedszkolnego koordynatora ds. promocji zdrowia.
- raport z okresu przygotowawczego – (w tym okresie min. 1 rok szkolny koordynator wraz z zespołem w oparciu o wiedzę i umiejetności zdobyte podczas szkoleń przeprowadza diagnozę problemów zdrowotnych placówki. Popularyzuje wśród społeczności szkolnej ideę, koncepcję, model Przedszkola/Szkoły Promującej Zdrowie. Wykazuje zaangażowanie w zakresie realizacji edukacji zdrowotnej) – wypełnienie odpowiedniego formularza
- program promocji zdrowia placówki na okres 3 najbliższych lat (wypełniając odpowiedni formularz)
Aby uzyskać dostęp do platformy edukacyjnej Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie koniecznie jest zgłoszenie uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach sieci klikając w poniższy link Opolska Sieć Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie – System Obsługi Kursów – Opolskiego Centrum Edukacji
Na podstawie powyższej dokumentacji wojewódzki koordynator wraz z zespołem podejmuje decyzję o przyjęciu placówki do sieci. Placówka otrzymuje dyplom.
Przedszkole/szkoła, która jest w sieci systematycznie pracuje, realizując swój autorski program promocji zdrowia. Na początku każdego roku szkolnego opracowuje (wg odpowiedniego formularza) plan pracy, a na koniec tego roku dokonuje jego ewaluacji (wg. odpowiedniego formularza).
Po trzech latach pracy placówka może wystąpić z wnioskiem do wojewódzkiego koordynatora o nadanie certyfikatu wojewódzkiego, którego okres ważności wynosi 3 lata
Warunkiem uzyskania certyfikatu wojewódzkiego jest:
- uczestnictwo w cyklicznych spotkaniach koordynatorów Opolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie,
- logowanie na platformie edukacyjnej celem uaktualniania informacji o placówce, umieszczania rocznego planu pracy i raportu ewaluacji przez 3 lata,
- prezentowanie na stronie internetowej swojej placówki efektów działań w zakresie promocji zdrowia (najlepiej w formie specjalnej zakładki).
Po kolejnych trzech latach pracy zgodnie z powyżej opisanymi zasadami, placówka może ponownie uzyskać wojewódzki certyfikat na kolejne 3 lata lub po spełnieniu dodatkowych kryteriów uzyskać certyfikat krajowy.
Aktualna procedura nadawania krajowego certyfikatu znajduje się w poniższym linku
https://www.ore.edu.pl/2010/09/krajowy-certyfikat-szkoy-promujcej-zdrowie/
Dlaczego warto być w sieci?
Poniżej kilka prostych kroków, jak dołączyć do sieci