Po konferencji „Jesteśmy różni. Mediacje jako wsparcie w sytuacji konfliktu”

Jesteśmy już po konferencji, która cieszyła się sporym zainteresowaniem opolskich nauczycieli. Łącznie w konferencji oraz panelu dyskusyjnym wzięło udział ok. 90 uczestników. Wydarzenie otworzyła pani Hanna Franczak – wicedyrektor RZPWE ds. edukacji.

W pierwszej części mięliśmy okazję wysłuchać wystąpienia pani psycholog Patrycji Jaworskiej-Pluty na temat, czy różnorodność kulturowa i obyczajowa w klasie to przeszkoda czy zysk? Autorka spuentowała swoją wypowiedź zdaniem, iż każdy z nas niesie ze sobą jakąś historię, którą zawsze warto bliżej poznać.

Skoro jesteśmy różni, czasem może dojść do konfliktu. Jak sobie wówczas poradzić… W kolejnym wystąpieniu pani dr Ewa Kosowska-Korniak (prawniczka i mediatorka sądowa) zaprezentowała znane z praktyki mediatora  narzędzia komunikacji, które mogą być przydatne w rozwiązywaniu konfliktów bądź problemów na drodze mediacji szkolnych i rówieśniczych.

W dalszej części konferencji pani Magdalena Malewicz – wicedyrektor ZS Pomologia Prószków przedstawiła przykłady rozwijania kompetencji komunikacyjnych i mediacyjnych  w szkole poprzez działania  Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej przy ZS im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, a następnie pani Małgorzata Gosztyła (prezes Stowarzyszenia „Droga do celu” oraz nauczyciel VI LO w Opolu) opowiedziała w kilku krokach, jak rozpocząć temat mediacji szkolnych i gdzie szukać inspiracji.

Na koniec z perspektywy radcy prawnego i mediatora pani Jolanta Fink odpowiedziała na pytanie, czy walka na noże (w sądzie) się opłaca i dlaczego warto mediować, rozwijając tę kompetencję już od szkolnych lat…

Po części plenarnej odbyła się dyskusja panelowa z udziałem ekspertów oraz uczniów ze szkół podstawowych (PSP nr 15 w Opolu) i ponadpodstawowych (VI LO w Opolu i ZS Pomologia Prószków), pełniących już funkcję mediatorów rówieśniczych w swoich szkołach. Młodzi mediatorzy wraz ze swoimi opiekunami – panią Agatą Tęczą-Tuszakowską oraz paniami Małgorzatą Gosztyłą i Magdaleną Malewicz – podzielili się doświadczeniem w zakresie mediacji szkolnych i rówieśniczych, a także udzielili odpowiedzi na pytania uczestników konferencji rozbudzając zainteresowanie tematem mediacji w szkole.

Na tym konferencję zakończyliśmy. Zapraszamy na kolejne spotkanie z tematem mediacji w szkole już jesienią w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji.

Anna Patelska-Górna, nauczyciel konsultant RZPWE

Udostępnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content