Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2025 za nami…

20 lutego spotkaliśmy się po raz kolejny z nauczycielami i uczniami opolskich szkół, aby celebrować Dzień Języka Ojczystego. W spotkaniu  uczestniczyło ponad 300 uczniów i nauczycieli, którzy podjęli wyzwanie udziału w różnych aktywnościach językowych. Na początek poszły lapsusy i rebusy językowe, czyli zadania związane z poprawnością językową i odgadywaniem zaszyfrowanych przysłów i powiedzonek, nie tylko w języku polskim.  W części drugiej odbył się Językowy turniej dla szkół oraz Plebiscyt  na Młodzieżowe Słowo Roku. Zwycięskim słowem zostało wybrane słowo SIGMA, oznaczające w języku młodzieży osobę pewną siebie, o silnym, niezależnym charakterze, postępującą zgodnie z ustalonymi zasadami.

Trzecia część to spotkanie z nauczycielami konsultantami – panią Małgorzatą Łyko-Szczygieł i panią Krystyną Dąbek, które poprzez zadane pytanie: Czy wiemy, o czym mówią do nas słowa?  poprowadziły uczestników przez świat wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz archaizmów. Te ostatnie, często już dawno zapomniane, jak: bogalny, brzysk, bystrzec, duchanie czy kłopotnik  wprowadziły wielu  w zadziwienie. No coż…, to świadczy, że nasz język jest żywy i dynamiczny. Pewne słowa zanikają, ale stale pojawiają  się nowe albo stare z całkiem nowym znaczeniem.

Ostatnia część dedykowana była nauczycielom, którzy również mogli wziąć udział w Plebiscycie na Belferskie Słowo Roku. Tutaj zwyciężyło powiedzenie: Nie „co” tylko „proszę”. Znaczenia chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć…

Spotkanie było okazją do celebrowania mowy ojczystej i uświadomienia sobie, że dbając o język ojczysty, chronimy go i dbamy o naszą tożsamość narodową.

Spotkanie na platformie Teams poprowadziły: Anna Patelska-Górna i Ewelina Policińska – nauczyciele konsultanci Opolskiego Centrum Edukacji

Udostępnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content