Fotografia jest wszędzie – Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Fotografia jest wszędzie… pierwsza w Polsce interaktywna wystawa fotograficzna dla dzieci. Z tej okazji Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza serdecznie w piątek 10 stycznia 2025 roku (16:00-18:30) nauczycieli na warsztaty prowadzone wspólnie z Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Obowiązują bezpłatne zapisy przez kalendarz na stronie internetowej Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu: www.mcwe.opole.pl lub przez bezpośredni link: https://mcwe.opole.pl/…/1597-fotografia-jest-wsz%C4…
Wystawę można zwiedzać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu do 16 lutego br. W większości składa się z eksponatów, które nie tylko można, ale trzeba je dotknąć, manipulować nimi – wziąć do ręki lupę, otworzyć kolejne pudełka zawieszone na ścianie, żeby sprawdzić, co się w nich kryje, zakręcić kołem i zobaczyć biegnące zwierzę, przyjrzeć się dokładnie kilku niemal identycznym fotografiom i wybrać tę jedyną, która pokazuje prawdziwą twarz oryginału. Dzieci w różnym wieku, obecne na grudniowym wernisażu, samodzielnie radziły sobie znakomicie z wieloma eksponatami – do tych, które znajdowały się trochę wyżej, maluchy docierały po mobilnych drewnianych schodkach. W roli przewodników wystąpili rodzice.
A co w sytuacji, kiedy na wystawę przyjdzie grupa z nauczycielem?
W zamyśle twórców wystawy adresatami tego nowatorskiego projektu są dzieci przedszkolne i uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej do klasy czwartej bądź piątej. Aby pobyt młodych odbiorców sztuki na wystawie był owocny, Galeria Sztuki Współczesnej wspólnie z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu zaprasza nauczycieli i nauczycielki przedszkoli i szkół podstawowych na bezpłatne zwiedzanie wystawy połączone z warsztatami metodycznymi. Ich uczestnicy będą mogli najpierw poznać dokładnie eksponaty – opisane w języku polskim i angielskim, ciekawostki z nimi związane, idę, która przyświecała pomysłodawcom i organizatorom, a następnie wspólnie poszukać pomysłów na to, jak tę wizytę wykorzystać w dydaktyce czy pracy wychowawczej. Zapoznanie się z ekspozycją i udział w warsztatach mogą też być pomocne w określeniu grupy wiekowej dzieci czy klasy, dla której wizyta w GSW będzie najbardziej korzystna.
Zgromadzone na wystawie obiekty kierują naszą uwagę na takie, między innymi, tematy, jak: moda, obyczaje, historia, zawody, działalność naukowa i jej dokumentowanie, odkrycia, działania artystyczne czy rozwój technologii. Tę można omówić z uczniami, porównując na przykład dawne, niedawne i całkiem współczesne aparaty fotograficzne, które dla wielu osób są jedynie integralną częścią większej całości, czyli telefonu komórkowego.
Jednym z trudniejszych do ogarnięcia przez młody umysł zagadnień jest czas, jego przemijanie, mierzenie, porównywanie. Małe dziecko, kiedy mowa jest o przeszłości, słyszy najczęściej „dawno temu” lub „dawno, dawno temu”, ale w szkole trzeba to „dawno, dawno” doprecyzować, włożyć w wieki i daty. Pomocne w zrozumieniu upływu czasu mogą okazać się zdjęcia przedstawiające artystkę fotografującą siebie i swojego syna w rocznych odstępach czasu – dzieci mogą policzyć fotografie, porównywać wygląd postaci, zastanowić się nad tym, jak w ich rodzinach dokumentuje się kolejne urodziny. I po co są zdjęcia, jak się je wykorzystuje?
Warto również samemu zadać sobie pytania: Ile mam zdjęć? O ilu już nie pamiętam, że je mam? Dlaczego? Ile zostało oprawionych w ramkę? Które trafiły do albumu?
Zapewne uczestnicy naszych warsztatów – nauczyciele i nauczycielki przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele przedmiotów, opiekunowie kół zainteresowań, wychowawcy – znajdą na wystawie „Fotografia jest wszędzie” wiele inspiracji do pracy z dziećmi i uczniami. Liczymy na twórczą wymianę myśli i pomysłów.
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst
Udostępnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content