Podróże dydaktyczne po Śląsku: Tygiel Śląskiem nazywany

W miniony piątek i sobotę grupa nauczycieli z całego województwa opolskiego wzięła udział w kolejnej odsłonie Podróży po Śląsku, realizowanych w ramach Programu Niwki 2023.

Wielokulturowość regionu śląskiego jest namacalna na co dzień. Wszyscy ją dostrzegamy ale nieczęsto poświęcamy jej choć chwilę uwagi. Jeszcze rzadziej zastanawiamy się nad historyczną genezą tego stanu rzeczy. Kiedy i dlaczego nasz region stał się tyglem ludów, języków, tradycji i wierzeń? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyły nasze zajęcia.

Podróż w wielokulturową przestrzeń rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce. Niezwykle ciekawa wystawa uzupełniona została barwnym i pełnym detali komentarzem Pani kierownik Weroniki Wiese. Następnie uczestnicy zaprojektowali zadania graficzne dotyczące treści wystawy. Okazało się, ze stworzyli nieoceniony materiał dydaktyczny na lekcje historii oraz lekcje wychowawcze.

W sobotę w podróż po Śląsku ale i w czasie zabrała uczestników Ewelina Policińska. Rozważania na temat historycznej genezy wielokulturowości, stanowiły trzon zajęć przedpołudniowych. Historia średniowiecznego Śląska okazała się być niezwykle ciekawa.

Sesja popołudniowa naszego spotkania zogniskowana była wokół inspiracji. Uczestnicy ” bawili się” językami polskim, niemieckim, śląskim i czeskim. Inspirowali się współczesną muzyką wykorzystującą motywy śląskie (album pt. Pieśni współczesne). Ogromny nacisk położono na popularyzowanie książek o tematyce wielokulturowego Śląska. Pani Izabela Szczepańska zaprezentowała szereg inspiracji. Zapraszamy w kolejną podróż po Śląsku…