Photon – Robotyka i Kodowanie

Dzięki uprzejmości firmy PHOTON ENTERTAINMENT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ mieliśmy w naszej Instytucji możliwość poznania zestawu „Photon Robotyka i kodowanie”

Idea pracy zestawu opiera się na połączeniu dwóch urządzeń o nieco innych możliwościach, funkcjach i przeznaczeniach, które pracując wspólnie tworzą zupełnie nowe funkcje. Takie sytuacje spotykamy powszechnie w życiu codziennym np. smartfon sterujący RTV czy w przemyśle np. roboty przemysłowe i sterowniki PLC.

Łączenie dwóch odrębnych urządzeń wymaga rozwiązania dwóch podstawowych kwestii:

  • wzajemnej komunikacji obu urządzeń, tj. połączenia fizycznego, transferu danych lub sygnałów
  • oprogramowania obu urządzeń, wyboru języka, wyglądu interfejsu, sposobu organizacji i przechowywania i przekazywania danych oraz zmienne

Łącząc dwa funkcjonujące niezależnie urządzenia w jeden układ zyskujemy nowe możliwości zastosowania powstałego mechanizmu w sposób niedostępny dla urządzeń prasujących oddzielnie.

Może to być np. „mobilność” płytki Micro:BIT przymocowanej do poruszającego się robota. Czy poszerzenie zestawu czujników lub dodanie wyświetlacza do Photona.

W skład zestawu wchodzą dwa roboty Photon, dwie płytki Micro:BIT oraz akcesoria dodatkowe (m.in. USBdongle, przewody). Wszystkie elementy zestawu są umieszczone w estetycznym i funkcjonalnym pudełku, z przygotowanym i dokładnie opisanym miejscem dla każdego elementu zestawu.

Komunikacja w opisywanym zestawie opiera się na magistrali USB. Zarówno Photon jaki i Micro:BIT są do tego przygotowane i odpowiednio wyposażone. Oba urządzenia posiadają gniazda microUSB. Wyposażeniem zestawu są specjalne przewody z oznaczeniem do którego urządzenia należy włożyć wtyczki. Poton gniazdo microUSB zwykle wykorzystuje do ładowania natomiast w Micro:BIT gniazdo to służy do połączenia z komputerem i oprogramowaniem oraz do zasilania.

Micro:BIT można zamocować na Photonie za pomocą płytki zaczepionej na czułkach robota. Przewód komunikacyjny (microUSB) pozwala również na zasilanie mikrokontrolera. Dodatkowo do mikrokontrolerów przygotowano osobne pudełka zasilające (2 x bateria AAA) pozwalające na pracę bezprzewodową.

Mocowanie Micro:BIT i łączenie go z robotem jest bardzo proste i intuicyjne. Pewnym kłopotem jest budowa uchwytu, która przysłania przycisk dotykowy na płytce. Dwa pozostałe przyciski posiadają specjalne wycięcia umożliwiające ich używanie w pracy.

Cały zestaw wsparty jest specjalnie przygotowaną aplikacją do równoczesnej obsługi obu urządzeń „Robotyka i kodowanie”. Aplikacja jest dostępna w pakiecie wszystkich pozostałych programów do obsługi robotów Photon z komputera – Photon Magic Bridge.

Uruchomić możemy ją w trybie nauczyciela lub ucznia. Po uruchomieniu do dyspozycji mam dwa okna: w lewym tworzymy kod dla Photona w prawym dla Micro:BIT.

Obie części wyglądają podobnie a obsługa jest intuicyjna. Dla Photona została przygotowana specjalna wersja oprogramowania w MakeCode. Niektóre z poleceń dla robota mają inaczej skonstruowaną składnię i wygląd bloków. Nie stanowi to jednak większej przeszkody dla osób mających wcześniej kontakt z programowaniem blokowym w Photonie. Interfejs dla Micro:BIT jest to aplikacja Microsoftu dedykowana temu mikrokontrolerowi uzupełniona o dodatkowe bloki, rozszerzenia do komunikacji z Phtonem.

Program dla obu urządzeń możemy utworzyć na trzy sposoby, w trzech językach:

  1. Bloki
  2. JavaScript
  3. Python

Możliwe jest równie przełączanie wygenerowanego kodu na inny język.

Utworzony kod programu przenosimy do urządzeń wykorzystując w tym celu USBdongle i komunikację bezprzewodową bluetooth dla Photona. Micro:BIT podłączamy przewodem USB.

W aplikacji przygotowanych jest kilkanaście gotowych przykładowych scenariuszy zajęć, które są podzielone na dwa tryby „nauczyciel” oraz „uczeń”. W scenariuszach dostępnych dla nauczycieli umieszczone są gotowe programy do wykorzystania na zajęciach. Uczniowie natomiast mogą zapoznać się z wprowadzeniem do zajęć oraz założeniami przygotowanego zadania programowego.

 

Praca z opisanym zestawem dostarczyła nam mnóstwo inspiracji oraz radości. Przygotowane scenariusze pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie działań w świecie robotyki i mikrokontrolerów. Całość działa sprawnie, zgodnie z opisami. Strona producenta:

Polecamy!

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt, a szkoły posiadające już zestawy zapraszamy do współpracy.

Wojciech Błaszczyk wblaszczyk@rcre.opolskie.pl tel. 737 492 421