Biblioteka nauczyciela
„Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19: z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele” pod. red. nauk. prof. Jacka Pyżalskiego – darmowy ebook do pobrania, podręcznik zawiera teksty znakomitych uczonych i jest natychmiastową odpowiedzią środowiska akademickiego na edukacyjne konsekwencje pandemii spowodowanej przez wirusa COVID-19.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji – zawiera blisko 1000 publikacji (nowych książek i czasopism) zgrupowanych
w kolekcjach: Szkoła ćwiczeń, Trendy, Języki obce w szkole, One są wśród nas, Diagnoza przedszkolna, Programy nauczania, Reforma programowa.
Biblioteka Cyfrowa ZCDN – m. in. materiały dydaktyczne i metodyczne wydawane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, lokalne czasopisma oświatowe, czasopisma pedagogiczne z okresu międzywojennego.
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa – powszechny i nieograniczony dostęp do zbiorów naukowo-dydaktycznych, kulturalnych i regionalnych.
Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa – pedagogika i nauk pokrewne (m. in: monografie, podręczniki, druki XIX i XX-wieczne, wybrane publikacje Wydawnictwa Naukowego AP, materiały konferencyjne, multimedia).
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu – zestawienia bibliograficzne, w tym dotyczące e-nauczania, pedeutologii, scenariusze zajęć dotyczące nauczania poszczególnych przedmiotów, a także:
OMNIBUS – baza bibliograficzna – zawiera ponad 115 tysięcy artykułów z czasopism, wydawnictw ciągłych i zwartych dotyczących różnych dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem literatury, pedagogiki, psychologii, historii, socjologii oraz metodyki nauczania różnych przedmiotów.
Oświata na Śląsku Opolskim – baza bibliograficzna – zawiera artykuły z czasopism lokalnych i ogólnopolskich dokumentujące stan oświaty w regionie (m.in. polityka oświatowa, formy pracy szkół, organizacja życia szkolnego, publikacje nauczycieli)
Czasopisma pedagogiczne on-line – propozycja Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która na swojej stronie udostępnia wybrane tytuły czasopism z pełnotekstowym dostępem, m.in.: Edukacja Ustawiczna Dorosłych, Wychowanie muzyczne, Wychowanie w Rodzinie, Meritum: Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
Staropolska – serwis naukowo-edukacyjny, znajdziemy tu m.in. utwory staropolskiego piśmiennictwa, opracowania, materiał ikonograficzny i dźwiękowy
Wirtualna Historia Książki i Bibliotek -wortal poświęcony jest dziejom książki, bibliotek, pisma, biografii ludzi książki, opraw
i zdobnictwa – wszystkim zjawiskom, które kształtowały i kształtują postać książki
Academica – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Academica – zasoby cyfrowe, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literatura piękna oraz zbiory specjalne
Medioteka – serwis Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, publikacje z zakresu medioznawstwa, bibliologii i informacji naukowej.
Portale i serwisy literackie
Dobre książki – niezależny, ogólnopolski magazyn o książkach i literaturze, recenzje informacyjne, wywiady z pisarzami, zapowiedzi i relacje z wydarzeń z całego kraju. Portal redagują dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem w mediach drukowanych: prasie codziennej i specjalistycznej.
lubimyczytać.pl – największy w Polsce opiniotwórczy serwis książkowy. Misją serwisu jest tworzenie silnej społeczności opartej na literackiej pasji oraz promocja czytelnictwa, a przede wszystkim popularyzacja e-książek i nowych technologii.
Portal Księgarski – jeden z najstarszych polskich serwisów internetowych poświęconych książkom. Skarbnica wiedzy o książkach, codzienna dawka informacji ze świata wydawniczego, relacje z targów, wywiady, nowości wydawnicze, zapowiedzi oraz recenzje książek.
BiblioNETka – serwis dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Zawiera Katalog, Recenzje książek, Komentarze dotyczące recenzji oraz Forum – miejsce na dyskusje o książkach. Jest również Czytatnik – miejsce, gdzie użytkownicy serwisu mogą dzielić się swobodnymi refleksjami na temat swoich lektur oraz zamieszczać własne utwory literackie. Serwis udostępnia użytkownikom unikatowy system rekomendujący książki.
Goodreads – czyli Meet your next favorite book, najpopularniejszy na świecie, anglojęzyczny serwis dotyczący literatury (możliwość dodania polskich książek). W formie przypomina Facebooka, umożliwia przegląd aktywności znajomych – widzimy co przeczytali, możemy o tym porozmawiać, zobaczyć rekomendacje.
Blogi literackie
Czytam bo lubię – blog Agnieszki Kalus o książkach i czytaniu, prowadzony od 2008 roku.
Czytam Recenzuję – blog Rafała Hetmana dotyczący literatury faktu, pięknej, kultury non-fiction. Trafne spostrzeżenia i znakomite wskazówki po jakie książki warto sięgnąć. Jeden z najpoczytniejszych blogów literackich.
Krytycznym okiem – blog krytycznoliteracki Jarosława Czechowicza. Ponad 1500 recenzji.
Książki dobre jak czekolada – informacje o nowościach literackich, tytuły godne polecenia i ciekawe wywiady z autorami książek, a przede wszystkim recenzje książek.
Książki na ostro – blog Pauliny Małochleb – krytyczki i badaczki literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Obszerne, wnikliwe teksty stanowią najlepszą wskazówkę, po które książki sięgnąć warto.
Lustro Biblioteki – Barbara Maria Morawiec na swoim blogu porusza tematy związane z szeroko rozumianą literaturą i bibliotekarstwem. Promuje nietypowe tytuły oraz eventy czytelnicze, konferencje naukowe, modę na czytanie i opowiada o tym, co dzieje się w bibliotekach.
Maja K. – bardzo dobrej jakości vlogi połączone z recenzjami. Charakter profilu jest porównywany do stylu amerykańskich YouTuberów książkowych. Znajdziemy tu recenzje, book haule, bookshelfy oraz relacje z podróży po Europie.
Okruch.pl – blog o książkach i kulturze. Recenzje utworów literackich, anegdoty o poetach i pisarzach, omówienia niebanalnych książek, relacje ze spotkań i rozmów z autorami. Subiektywny przewodnik po literaturze i kulturze.
Parapet literacki – inspiracje dotyczące głównie literatury skandynawskiej, bałkańskiej i arabskiej. Pasjonaci niszowych autorów i książek mniej obecnych w mediach z pewnością znajdą tu tytuły, po które warto sięgnąć.
Wielki Buk. Blog literacki – rzeczowe i wnikliwe recenzje książek od 2012 roku. Literacki Blog Roku 2015.
Zacofany w lekturze – blog Piotra Chojnackiego. Recenzje książek nowych, starych, znanych i zupełnie zapomnianych, pełna swoboda wyboru. II miejsce w rankingu blogów książkowych miesięcznika “Press”, 2015 rok.
Muzea literackie w Polsce on-line
Muzeum Władysława Broniewskiego – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Muzeum Józefa Czechowicza – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie – rękopisy J. Czechowicza, fotografie pisarza przedstawiające Lublin z lat trzydziestych XX w.
Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
45 – lecie Muzeum Arkadego Fiedlera – film prezentacyjny, biografia pisarza
Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – film prezentacyjny
Arkady Fiedler Cz. 1 – film prezentacyjny
Arkady Fiedler Cz. 2 – film prezentacyjny
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, kalendarium życia i twórczości K. I. Gałczyńskiego (tekst, zdjęcia), Wirtualny spacer po Leśniczówce Pranie, Z Gałczyńskim po Mazurach – mapa miejsc związanych z pisarzem
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
„JA, Witold Gombrowicz” – materiał filmowy o ekspozycji
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – kalendarz życia i twórczości J. Iwaszkiewicza, wnętrza Stawiska
Interaktywna prezentacja –„Wirtualne Stawisko”
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wirtualny spacer, fotografie i opis eksponatów, książki – dzieła poety i opracowania jego twórczości, pliki pdf do pobrania, artykuły z czasopism – dotyczące Jana Kochanowskiego, pliki pdf do pobrania
Muzeum im. Marii Konopnickiej – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, biografia, zdjęcia, dokumenty, artykuły z czasopism, Wirtualny spacer po Suwałkach: dom, w którym urodziła się i mieszkała pisarka, miejsca z którymi była związana
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – największa instytucja muzealna o charakterze biograficzno-literackim w Polsce, „Rota” – fotokopia rękopisu Roty, fotografie, utwór do odsłuchania, ekspozycje muzeum: dworek – fotografie wnętrz, park zabytkowy – mapa, zdjęcia
Film prezentacyjny
Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich – Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, biogram pisarki, wirtualny spacer po muzeum
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie – m.in. rękopisy i dziewiętnastowieczne wydania dzieł J. I. Kraszewskiego, jego rysunki, akwarele, obraz olejny „Krajobraz z brzozami”, fotografie i dokumenty rodzinne, biogram pisarza
Film prezentacyjny
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Lekcje o Adamie Mickiewiczu – propozycja lekcji online, na końcu każdego filmiku umieszczone zostały pytania sprawdzające i zadanie do samodzielnego zgłębienia prezentowanych treści, sugestie wykorzystania proponowanego materiału dla nauczycieli
„Fotomania” – wirtualna wystawa starej fotografii ze zbiorów Muzeum Literatury
List 34 pół wieku później – wystawa internetowa Muzeum Literatury
Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach – biogram, Film poglądowy
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, pamiątki epoki napoleońskiej, w ramach akcji „Muzeum w sieci” prezentuje bardzo ciekawą i różnorodną ofertę: opowieści, zabawy, których bohaterami są eksponaty, obrazy, muzyka i poezja, ciekawostki, rebusy dla najmłodszych
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, zdjęcia i opis wystawy stałej, galerie zdjęć, Film Pałacyk w Oblęgorku
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – myśli pisarza, wycinki prasowe, biografia, twórczość, wirtualna wycieczka
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, biografia autora, Cytaty,
Lekcje muzealne – Tylko dla orłów:
Daremna praca? Szkolna rzeczywistość w Syzyfowych pracach Stefana Żeromskiego – tekst, zdjęcia, nagrania fragmentów Dzienników S. Żeromskiego (czyta A. Ferency)
Kraina szczęśliwego dzieciństwa – region świętokrzyski w twórczości Stefana Żeromskiego – tekst, nagrania fragmentów dzieł S. Żeromskiego (czyta A. Ferency), Wystawa stała – tekst, zdjęcia eksponatów, nagrania fragmentów dzieł S. Żeromskiego (czyta A. Ferency), Czego nie wiemy o Żeromskim – Z. J. Adamczyk: Czego nie wiemy o młodości Stefana Żeromskiego. Przed nowym wydaniem Dzienników, pdf do pobrania
Literatura on-line
Chmura Czytania – portal z bezpłatnym dostępem do książek, proza polska i światowa, poezja, eseje, poradniki i twórczość w oryginalnych wersjach językowych – dostępne w formacie MP3, MOBI, ePub
Banialuka. Lektury do matury – propozycja Teatru Lalek Banialuka wsparcia działań edukacyjnych. Najbliższe dwa tygodnie uczniowie spędzą z Brunonem Schulzem.Program można oglądać od 25.03. Codziennie o godzinie 19:00 na profilu społecznościowym FB Teatru Lalek Banialuka emitowany jest nowy odcinek, kolejne opowiadanie wybitnej prozy Schulza w znakomitych interpretacjach artystów teatru. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronie internetowej w zakładce Aktualności.
Internetowe spotkania autorskie – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki, organizowany przez Fundację Czas Dzieci, zaprasza na #czytankinaczasie by wraz z literaturą promować akcję #zostańwdomu.
Od 20 marca, codziennie ok. godz. 13.00 na Facebook’u Festiwalu pojawia się kolejna zapowiedź wieczornej czytanki udostępnianej zawsze o godzinie 19.00.
Wystarczy zaglądać lub śledzić profil: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki bądź #czytankinaczasie.
Serwis Książki dla dzieci i o dzieciach – prowadzony na portalu CzasDzieci.pl, znajdziemy tu nowości wydawnicze, recenzje rodziców, listy polecanych książek, wywiady z autorami, artykuły o literaturze dla dzieci
Literackie audycje radiowe
Audycje radiowe dla dzieci
Polskie Radio Dzieciom – wybór audycji dotyczących literatury dziecięcej
Książka do poduszki – wieczorna audycja przygotowująca dzieci do snu, fragmenty wybranych książek dla dzieci.
Codziennie od poniedziałku do piątku, godz. 19.10 – 19.20, Polskie Radio Dzieciom
Słuchowisko – cotygodniowa audycja w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę 18.30 – 18.40
Bajkowy kącik – kącik pełen niezwykłych bajek. Bajkowy kącik w Polskim Radiu Dzieciom od pn. do pt. i w niedzielę o 19:10
Jedynka dzieciom – prawdziwy teatr wyobraźni, a w nim słuchowiska, audycje radiowe i m.in. codzienne spotkania z bohaterami książek (zawsze na koniec każdej audycji), prezentacja nowości wydawniczych, wizyty w bibliotekach i księgarniach, Klub Książkomaniaka i propozycje najciekawszych lektur. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 19.30, a w niedziele o godz. 18.10
Czytam bo lubię – felietony Magdy Mikołajczuk o książkach, które zostają w głowie i w sercu o książkach nowych i dawnych, poważnych i zabawnych, dla dorosłych i dla dzieci. Polskie Radio Program I, wtorki między 15.15 a 17.00
Dwukropek – audycja Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka, w której literatura spotyka się z tym wszystkim, co obok niej – współczesną kulturą, innymi dziedzinami sztuki, filozofią, religią, socjologią, ale też polityką i ekonomią
Czarnoksiężnik – audycja literacka. Zaprasza Mateusz Matyszkowicz. Polskie Radio Program III
Historie jak z książki – audycja literacka Marka Stremeckiego o książkach historycznych, a w niej m.in. kalendarium historyczne, nowości książkowe, rozmowa z pisarzem a także felieton historyczny prof. Michała Kopczyńskiego oraz fragment politycznej publicystyki Henryka Sienkiewicza – czytany przez Ryszarda Łukowskiego, aktora Starego Teatru Krakowie. Polskie Radio Program III
Powieść w Trójce -prezentacja fragmentów powieści polskich i zagranicznych pisarzy. Powieści czytają znakomici polscy aktorzy, Polskie Radio Program III
Przodownicy lektury – książki głośne, kontrowersyjne, wybitne. Felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami. Nowości i bestsellery. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książkach, ale nie macie kogo zapytać. Audycja Mariusza Cieślika, Polskie Radio Program III
Trójkowy huligan literacki – magazyn poświęcony literaturze. Zaprasza Mateusz Matyszkowicz, Polskie Radio Program III
Polskie biblioteki cyfrowe
Federacja Bibliotek Cyfrowych – serwis, który udostępnia informacje on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Dostęp do ponad 6,7 miliona obiektów ze 141 polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów.
Polona – najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego, obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Administratorem Polony jest Biblioteka Narodowa, która w udostępnia serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
Lektury.gov.pl – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Wolne Lektury.pl – lektury szkolne, klasyka literatury polskiej i zagranicznej. Książki dostępne przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI. Możliwość wygenerowania pliku PDF ze zwiększoną interlinia lub rozmiarem tekstu (przydatne w nauce czytania i dla osób słabo widzących). Audiobooki dostępne jako MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu.
Międzynarodowe biblioteki cyfrowe
Europeana – biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy, współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury. Dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych.
International Children’s Digital Library – Międzynarodowa Biblioteka Cyfrowa dla Dzieci – dzieła literatury dziecięcej z całego świata dostępne w 54 językach z ponad 60 krajów.
IntraText Digital library – pełnotekstowa biblioteka online, zawierająca teksty religijne, filozoficzne, literackie i naukowe w ponad 40 językach.
Projekt Gutenberg – pierwsza na świecie kolekcja książek elektronicznych z wolnym dostępem stworzona w 1971 r. przez Michaela Harta, 42 000 darmowych książek, głównie anglojęzycznych. Materiały dostępne są w formatach wygodnych do stosowania na najbardziej popularnych czytnikach ebooków.
World Digital Library – międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wśród publikowanych materiałów znajdują się manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały.
Biblioteki cyfrowe wybranych krajów
Austria – Austrian Literature Online – Zbiór ponad 10000 dokumentów z kultury i historii Austrii i Niemiec: książki, czasopisma, gazety, rękopisy, prace naukowe, eseje.
Francja – Gallica – Cyfrowa biblioteka tworzona przez Bibliotekę Narodową Francji. Publikuje unikatowe i trudno dostępne dokumenty, które są szczególnie cenne ze względu na ich wkład w dziedzictwo kulturowe Francji. Materiały obejmują różne dziedziny, szczególnie historię, literaturę, naukę, filozofię, prawo, ekonomię i nauki polityczne.
Hiszpania – Biblioteca Digital Hispánica – biblioteka zawiera m.in. zdigitalizowane książki wydane od XV do XIX w., manuskrypty, grafiki, plakaty, fotografie, czasopisma, mapy, atlasy.
Niemcy – Deutsche Digitale Bibliothek – Niemiecka Biblioteka Cyfrowa skupiająca instytucje kulturalne i naukowe. Oferuje dostęp do milionów książek, archiwalnych artykułów, obrazów, rzeźb, utworów muzycznych, a także filmów.
Rosja – Państwowa Biblioteka Rosyjska – cyfrowa biblioteka zawiera ok. 900 tys. dokumentów, które tworzą kolekcje: dysertacje, inkunabuły, rękopisy, literaturę naukową i edukacyjną oraz dokumenty muzyczne.
Stany Zjednoczone – The Online Books Page – strona stworzona przez University of Pennsylvania. Oferuje do ponad 1 mln książek online.Włochy – Liber Liber – kolekcja literatury włoskiej i wybrane arcydzieła literatury światowej w języku włoskim.