Opolska Liga Robotów 2024 r.

Opolska Liga Robotów jest rozgrywanym od 2014/2015 roku cyklem zawodów których celem jest propagowanie robotyki, programowania, cybernetyki i nowych technologii, jako nowoczesnej formy nauczania informatyki wśród młodzieży, kształtowanie wyobraźni uczniów oraz rozwój logicznego i analitycznego myślenia.

Zawody odbędą się 9 maja 2024 r. w sali Toyota Park w Opolu (dawny “Cieplak” obok “Okrąglaka”), ul. Oleska 70.

Zawody, podczas których odbywają się z konkurencje, polegają na zbudowaniu robota oraz odpowiednim jego zaprogramowaniu. W trakcie zawodów zostaną rozegrane konkurencje w których można wystawić roboty zbudowane z klocków LEGO lub z wykorzystaniem mikrokontrolerów lub płytek programowalnych np. Ardiuno, Micro:bit, itp.

Opolska Liga Robotów to konkurs skierowany do wszystkich uczniów, nie tylko z województwa opolskiego, zainteresowanych programowaniem i robotyką. Organizatorami konkursu są Opolskie Centrum Edukacji oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu.

W trakcie zawodów zostaną rozgrywane trzy konkurencje, między innymi LEGO SUMO – czyli bezpośrednie walki robotów. Jest to najbardziej emocjonująca i widowiskowa konkurencja gromadząca zawsze dużą liczbę widzów, wywołuje również wiele emocji. W tej konkurencji walczą roboty skonstruowane i zaprogramowane w szkołach przed zawodami. Podczas rozgrywek w kilku grupach, poszczególne roboty walczą ze sobą w systemie każdy z każdym. Zawodnicy ustawiają swoje roboty na ringu będącym kołem o średnicy ok. 1 metra. Po sygnale sędziego roboty próbują wypchnąć swojego przeciwnika z ringu, samemu na nim pozostając.

Pozostałe konkurencje to LEGO Line Follower oraz Line Follower Open.

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły, nauczycieli i zainteresowanych uczniów do udziału w zawodach. Szczegółowe informacje zostaną umieszczone na stronie OLR:
http://olr.edu.pl/.