Na półmetku Letniej Akademii…

Letnia Akademia – Sommerakademie trwa. Zajęcia w trakcie Akademii nieustannie poszerzają wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie nauczania języka niemieckiego oraz pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole. Trzon intensywnej pracy stanowią cztery zagadnienia tematyczne, które realizowane były lub będą:

– w poniedziałek i wtorek:

Olga Swerlowa: Kreative Unterrichtseinstiege und Warm-Ups,    Freya Helber-Conesa: Aktuelle Popmusik im Deutschunterricht,

– w czwartek oraz w piątek:

Sönke Andresen: Krimis im DeutschunterrichtBarbara Bresslau: Grammatik mit Spaß und Verstand.

Środa była dniem, w którym uczestnicy Letniej Akademii w Niwkach wzięli udział w zajęciach terenowych w Opolu. Współpraca nauczycieli konsultantów RCRE w Opolu oraz pracowników Instytutu Śląskiego pozwoliła na to, by nasi kursanci zapoznali się z działalnością tego ostatniego. Nauczycieli powitał Pan Dyrektor Instytutu Śląskiego –  dr Bartosz Jan Kuświk. Następnie Pani Leokadia Drożdż – Kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska – przedstawiła założenia programu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”. Kulminacyjnym punktem wizyty  było wysłuchanie prelekcji dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej  oraz zwiedzanie wystawy pt. Chwycić za serce. Tematyka oraz możliwość obcowania z eksponatami zaprezentowanymi na wystawie, poruszyło niejedno serce. Wielu uczestników przypomniało sobie, że „w moim domu/w domu moich babć i dziadków również takie były”.  Niemal od razu pojawiły się pomysły, jak wykorzystać takie przedmioty w pracy dydaktycznej.

Po opuszczeniu gościnnych murów Instytutu Śląskiego uczestnicy wzięli udział w zajęciach „Galopem przez Opole”. Wykład seminaryjny połączony ze spacerem po Opolu pozwolił dostrzec wiele „perełek” z dziedziny historii czy sztuki i wykorzystać je w pracy z uczniami. Wielokulturowe,  pełne niezwykłych postaci i obiektów historycznych Opole urzekło po raz kolejny.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Dokumentacyjno – Wystawienniczym Niemców w Polsce. Jego pracownicy oczarowali uczestników przekazując ogrom wiedzy merytorycznej,  moc inspiracji do pracy dydaktycznej i wychowawczej  oraz olbrzymi ładunek emocji. Nikt nie przekazuje wiedzy tak, jak pasjonaci.

Uczestnicy letniej Akademii biorą udział w zajęciach/warsztatach dodatkowych. Jak rozpoznać zasoby uczniów? Jak planować pracę w grupie?  Czy grę terenową można wykorzystać podczas każdej lekcji? Czym jest Program Niwki i dlaczego jego realizacja jest tak ważna? To zagadnienia przewodnie tylko niektórych z nich.

Tam byliśmy: https://instytutslaski.pl/nowosci/wystawa-chwycic-za-serce/ 

https://wbp.opole.pl/placowki/centrum-dokumentacyjno-wystawiennicze-niemcow-w-polsce