Świadomość autyzmu=społeczeństwo włączające Konferencja już za nami

4 kwietnia 2023 r. w gościnnych murach Zamku. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się przygotowana przez zespół nauczycieli konsultantów i nauczycieli bibliotekarzy RZPWE konferencja pt. Świadomość autyzmu=społeczeństwo włączające.

Spełniony, kreatywny nauczyciel kształtuje żądnych wiedzy i umiejętności uczniów. Jak wielu spośród nauczycieli uczniów ze SPE doświadcza powolnego przygasania ognia zawodowego entuzjazmu? Kto, jak i czy może zapobiegać temu zjawisku? O dobrostanie nauczycieli uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi opowiedział dr Paweł Nowak nauczyciel konsultant RCRE w Opolu.

Ocena funkcjonalna to doskonały fundament pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Byśmy my, nauczyciele, mogli pracować na zasobach ucznia, konieczna jest dobra współpraca z jego rodzicami. Perspektywę rodzica dziecka autystycznego przybliżył pan Dominik Sikorski.

Każdy uczeń potrzebuje wsparcia. Jeden czasowego, krótkotrwałego,  inny  zaś systemowego i długofalowego. Wsparcie ucznia przez rodziców, nauczycieli jest nie do przecenienia. Równie istotne jest, by szło z nim w parze wsparcie, jakiego może udzielić jednostka samorządu terytorialnego. Model wsparcia ucznia w rozwoju zaprezentowała pani Elżbieta Ochmańska – Jurkowska kierownik Biura oświaty Urzędu Miasta w Brzegu.

Jak pracować z uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? Na to pytanie najpełniej i wieloaspektowo odpowiedział praktyk – pan Marcin Kopytko, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu.

Jako idealna jawi nam się rzeczywistość, w której realia szkolne, praktyka i codzienność idą ramię w ramię z regulacjami prawnymi. Czy tak właśnie się dzieje w naszym systemie oświatowym?  Wątpliwości rozstrzygnął pan Andrzej Migacz, nauczyciel konsultant RCRE w Opolu.

Uczniowie z zaburzeniem ze spektrum autyzmu są jak wszyscy inni – potrafią zaskoczyć. Czym? O tym opowiedzieli pani Grażyna Dębicka – Ozorkiewicz oraz pan Łukasz Denys z Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej.

Budując świadomość szerokich grup społecznych, budujemy nową jakość życia we wspólnocie. Czy świadomość autyzmu daje szansę na zaistnienie społeczeństwa włączającego? Czy jesteśmy już na drodze zmian? Do tej problematyki odniosła się pani Iwona Oszmiago, nauczyciel konsultant RCRE w Opolu

Konferencja to nie tylko przestrzeń dla poszerzanie wiedzy, to przede wszystkim przestrzeń do wymiany myśli, doświadczeń oraz szukania inspiracji. Należy ich szukać w treści prelekcji, ale i w licznych publikacjach, dostępnych w lokalnych bibliotekach. Zestawienia bibliograficzne do poruszanych tematów przygotowały panie Ewa Schroeter-Kustra oraz Anna Potocka nauczyciele bibliotekarze PBW w Opolu filii w Brzegu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za Waszą obecność i chęć budowania większej świadomości autyzmu. Do zobaczenia za rok.