Opolska Liga Robotów w 2023 r.

Opolska Liga Robotów jest rozgrywanym od 2014/2015 roku cyklem zawodów których celem jest propagowanie robotyki, programowania, cybernetyki i nowych technologii, jako nowoczesnej formy nauczania informatyki wśród młodzieży, kształtowanie wyobraźni uczniów oraz rozwój logicznego i analitycznego myślenia.

Zawody, podczas których odbywają się z konkurencje, polegają na zbudowaniu z zestawu klocków LEGO robota oraz odpowiednim jego zaprogramowaniu.

Po dwuletnim okresie rozgrywania zawodów online, w roku 2023 OLR ponownie zostanie rozegrana w sposób stacjonarny na przełomie maja/czerwca.

Opolska Liga Robotów to konkurs skierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, zainteresowanych programowaniem i robotyką. Organizatorami konkursu są Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu.

 

W trakcie zawodów są rozgrywane dwie lub trzy konkurencje. Wśród nich zawsze rozgrywane jest LEGO SUMO – czyli bezpośrednie walki robotów. Jest to najbardziej emocjonująca i widowiskowa konkurencja gromadząca zawsze dużą liczbę widzów, wywołuje również wiele emocji. W tej konkurencji walczą roboty skonstruowane i zaprogramowane w szkołach przed zawodami. Podczas rozgrywek w kilku grupach, poszczególne roboty walczą ze sobą w systemie każdy z każdym. Zawodnicy ustawiają swoje roboty na ringu będącym kołem o średnicy ok. 1 metra. Po sygnale sędziego roboty próbują wypchnąć swojego przeciwnika z ringu, samemu na nim pozostając.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do udziału w sieci współpracy (karta zgłoszenia), której celem jest wzajemne inspirowanie się pomysłami pracy z uczniami, dzielenie się ciekawymi pomysłami pozwalającymi na rozpoczęcie pracy z uczniami, wspieranie ich w nauce programowania i budowania robotów. Najbliższe spotkanie online odbędzie się 21 marca 2023 r., godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły, nauczycieli i zainteresowanych uczniów udziału w zawodach. Szczegółowe informacje zostaną umieszczone na stronie OLR: http://olr.edu.pl/.