Indywidualne nauczanie – nowe rozwiązania prawne rok szkolny 2020/2021

Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenia:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U.  2020 r., poz. 1537) https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1537
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. 2020 r., poz. 1538) https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1538
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
    w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 r., poz. 1539) https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1539

Znowelizowane rozporządzenia, umożliwiają prowadzenie indywidualnego nauczania bez bezpośredniego kontaktu z uczniem, a także wprowadzają możliwość dostosowania do potrzeb szkoły i uczniów długości trwania zajęć prowadzonych zdalnie – od 30 do 60 minut.

INDYWIDUALNE NAUCZANIE

W myśl nowych rozwiązań,  zajęcia indywidualnego nauczania w roku szkolnym 2020/2021, mogą odbywać się
w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami przy użyciu metod i technik kształcenia na odległość. Aby zajęcia odbywały się w bezpośrednim kontakcie z uczniem, rodzice dziecka  albo pełnoletni uczeń muszą wystąpić z wnioskiem do dyrektora jednostki oświatowej.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2020 r., poz. 1537)

     “§ 13a. W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz zajęcia indywidualnego nauczania mogą być prowadzone przez nauczyciela lub nauczycieli:
1) w indywidualnym i bezpośrednim kontakcie z dzieckiem lub uczniem w sposób określony w § 4 ust. 4 lub
2) na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia – w indywidualnym kontakcie z dzieckiem
lub uczniem; w takim przypadku przepisu § 5 nie stosuje się.”.

Zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz zajęcia indywidualnego nauczania mają być prowadzone, jak dotychczas, przez nauczyciela lub nauczycieli w indywidualnym i bezpośrednim kontakcie
z dzieckiem lub uczniem.

CZAS TRWANIA ZDALNEJ LEKCJI – od 30 do 60 minut

W roku szkolnym 2020/2021, czas trwania godziny lekcyjnej prowadzonej zdalnie będzie mógł wynosić od 30 do 60 minut. Podstawowym wymiarem czasu trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych jest jednak 45 minut.

W myśl w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektor szkoły może, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, czasowo zmodyfikować odpowiednio tygodniowy rozkład zajęć lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w jednostce systemu oświaty zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
lub innego sposobu realizacji tych zajęć. O skróceniu lub wydłużeniu lekcji na odległość zdecyduje dyrektor szkoły.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1539)

 “§1. 1. W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciw- działaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor jednostki systemu oświaty odpowiada za organizację realizacji zadań tej jednostki, w tym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć, w szczególności:

15) może, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, czasowo zmodyfikować odpowiednio tygodniowy rozkład zajęć lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w jednostce systemu oświaty zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. (…)

     1a. O modyfikacji tygodniowego rozkładu zajęć lub semestralnego rozkładu zajęć, o której mowa w ust. 1 pkt 15, dyrektor jednostki systemu oświaty niezwłocznie informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

     § 1a. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor jednostki systemu oświaty może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.”.

Wszystkie, znowelizowane rozporządzenia wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.