Literatura online

Biblioteka nauczyciela

“Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19: z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele” pod. red. nauk. prof. Jacka Pyżalskiego – darmowy ebook do pobrania,  podręcznik zawiera teksty znakomitych uczonych i jest natychmiastową odpowiedzią środowiska akademickiego na edukacyjne konsekwencje pandemii spowodowanej przez wirusa COVID-19.

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji – zawiera blisko 1000 publikacji (nowych książek i czasopism) zgrupowanych
w kolekcjach: Szkoła ćwiczeń, Trendy, Języki obce w szkole, One są wśród nas, Diagnoza przedszkolna, Programy nauczania, Reforma programowa.

Biblioteka Cyfrowa ZCDN – m. in. materiały dydaktyczne i metodyczne  wydawane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, lokalne czasopisma oświatowe, czasopisma pedagogiczne  z okresu międzywojennego.

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa – powszechny i nieograniczony dostęp do zbiorów naukowo-dydaktycznych, kulturalnych i regionalnych.

Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa – pedagogika i nauk pokrewne (m. in: monografie, podręczniki, druki XIX i XX-wieczne, wybrane publikacje Wydawnictwa Naukowego AP, materiały konferencyjne, multimedia).

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opoluzestawienia bibliograficzne, w tym dotyczące e-nauczania, pedeutologii, scenariusze zajęć dotyczące nauczania poszczególnych przedmiotów, a także:
OMNIBUS – baza bibliograficzna  – zawiera ponad 115 tysięcy artykułów z czasopism, wydawnictw ciągłych i zwartych dotyczących różnych dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem literatury, pedagogiki, psychologii, historii, socjologii oraz metodyki nauczania różnych przedmiotów.
Oświata na Śląsku Opolskim – baza bibliograficzna – zawiera artykuły z czasopism lokalnych i ogólnopolskich dokumentujące stan oświaty w regionie (m.in. polityka oświatowa, formy pracy szkół, organizacja życia szkolnego, publikacje nauczycieli)

Czasopisma pedagogiczne on-line – propozycja Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która na swojej stronie udostępnia wybrane tytuły czasopism z pełnotekstowym dostępem, m.in.: Edukacja Ustawiczna Dorosłych, Wychowanie muzyczne, Wychowanie w Rodzinie, Meritum: Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

Staropolska – serwis naukowo-edukacyjny, znajdziemy tu m.in. utwory staropolskiego piśmiennictwa, opracowania, materiał ikonograficzny i dźwiękowy

Wirtualna Historia Książki  i Bibliotek -wortal poświęcony jest dziejom książki, bibliotek, pisma, biografii ludzi książki, opraw
i zdobnictwa – wszystkim zjawiskom, które kształtowały i kształtują postać książki

Academica – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Academica – zasoby cyfrowe, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literatura piękna oraz zbiory specjalne

Medioteka – serwis Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego,  publikacje z zakresu medioznawstwa, bibliologii i informacji naukowej.

Portale i serwisy literackie

Dobre książki – niezależny, ogólnopolski magazyn o książkach i literaturze, recenzje informacyjne, wywiady z pisarzami, zapowiedzi i relacje z wydarzeń z całego kraju. Portal redagują dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem w mediach drukowanych: prasie codziennej i specjalistycznej.

lubimyczytać.pl –  największy w Polsce opiniotwórczy serwis książkowy. Misją serwisu jest tworzenie silnej społeczności opartej na literackiej pasji oraz promocja czytelnictwa, a przede wszystkim popularyzacja e-książek i nowych technologii.

Portal Księgarski – jeden z najstarszych polskich serwisów internetowych poświęconych książkom. Skarbnica wiedzy o książkach, codzienna dawka informacji ze świata wydawniczego, relacje z targów, wywiady, nowości wydawnicze, zapowiedzi oraz recenzje książek.

BiblioNETkaserwis dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Zawiera Katalog, Recenzje książek, Komentarze dotyczące recenzji oraz Forum – miejsce na dyskusje o książkach. Jest również Czytatnik – miejsce, gdzie użytkownicy serwisu mogą dzielić się swobodnymi refleksjami na temat swoich lektur oraz zamieszczać własne utwory literackie. Serwis udostępnia użytkownikom unikatowy system rekomendujący książki.

Goodreads – czyli Meet your next favorite book, najpopularniejszy na świecie, anglojęzyczny serwis dotyczący literatury  (możliwość dodania polskich książek). W formie przypomina Facebooka, umożliwia przegląd aktywności znajomych – widzimy co przeczytali, możemy o tym porozmawiać, zobaczyć rekomendacje.

Blogi literackie

Czytam bo lubię – blog Agnieszki Kalus o książkach i czytaniu, prowadzony od 2008 roku.

Czytam Recenzuję – blog Rafała Hetmana dotyczący literatury faktu, pięknej, kultury non-fiction. Trafne spostrzeżenia i znakomite wskazówki po jakie książki warto sięgnąć. Jeden z najpoczytniejszych blogów literackich.

Krytycznym okiem – blog krytycznoliteracki Jarosława Czechowicza. Ponad 1500 recenzji.

Książki dobre jak czekolada – informacje o nowościach literackich, tytuły godne polecenia i ciekawe wywiady z autorami książek, a przede wszystkim recenzje książek.

Książki na ostro – blog Pauliny Małochleb – krytyczki i badaczki literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Obszerne, wnikliwe teksty stanowią najlepszą wskazówkę, po które książki sięgnąć warto.

Lustro Biblioteki – Barbara Maria Morawiec na swoim blogu porusza tematy związane z szeroko rozumianą literaturą i bibliotekarstwem. Promuje nietypowe tytuły oraz eventy czytelnicze, konferencje naukowe, modę na czytanie i opowiada o tym, co dzieje się w bibliotekach.

Maja K.bardzo dobrej jakości vlogi połączone z recenzjami. Charakter profilu jest porównywany do stylu amerykańskich YouTuberów książkowych. Znajdziemy tu recenzje, book haule, bookshelfy oraz relacje z podróży po Europie.

Okruch.pl – blog o książkach i kulturze. Recenzje utworów literackich, anegdoty o poetach i pisarzach, omówienia niebanalnych książek, relacje ze spotkań i rozmów z autorami. Subiektywny przewodnik po  literaturze i kulturze.

Parapet literacki – inspiracje dotyczące głównie literatury skandynawskiej, bałkańskiej i arabskiej. Pasjonaci niszowych autorów i książek mniej obecnych w mediach z pewnością znajdą tu tytuły, po które warto sięgnąć.

Wielki Buk. Blog literacki –  rzeczowe i wnikliwe recenzje książek od 2012 roku. Literacki Blog Roku 2015.

Zacofany w lekturze – blog Piotra Chojnackiego. Recenzje książek nowych, starych, znanych i zupełnie zapomnianych, pełna swoboda wyboru. II miejsce w rankingu blogów książkowych miesięcznika “Press”, 2015 rok.

Muzea literackie w Polsce on-line

Muzeum Władysława Broniewskiego  – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Muzeum Józefa Czechowicza – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie – rękopisy J. Czechowicza, fotografie pisarza przedstawiające Lublin z lat trzydziestych XX w.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
45 – lecie Muzeum Arkadego Fiedlera
film prezentacyjny, biografia pisarza
Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie film prezentacyjny
Arkady Fiedler Cz. 1 – film prezentacyjny
Arkady Fiedler Cz. 2 – film prezentacyjny

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, kalendarium życia i twórczości K. I. Gałczyńskiego (tekst, zdjęcia), Wirtualny spacer po Leśniczówce Pranie, Z Gałczyńskim po Mazurach – mapa miejsc związanych z pisarzem

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
„JA, Witold Gombrowicz”
materiał filmowy o ekspozycji

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – kalendarz życia i twórczości J. Iwaszkiewicza, wnętrza Stawiska
Interaktywna prezentacja –“Wirtualne Stawisko”

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wirtualny spacer, fotografie i opis eksponatów, książki – dzieła poety i opracowania jego twórczości, pliki pdf do pobrania, artykuły z czasopism –  dotyczące Jana Kochanowskiego, pliki pdf do pobrania

Muzeum im. Marii Konopnickiej – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, biografia, zdjęcia, dokumenty, artykuły z czasopism, Wirtualny spacer po Suwałkach: dom, w którym urodziła się i mieszkała pisarka, miejsca z którymi była związana

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – największa instytucja muzealna o charakterze biograficzno-literackim w Polsce, “Rota” – fotokopia rękopisu Roty, fotografie, utwór do odsłuchania, ekspozycje muzeum: dworek – fotografie wnętrz, park zabytkowy – mapa, zdjęcia
Film prezentacyjny

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich – Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, biogram pisarki, wirtualny spacer po muzeum

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie – m.in. rękopisy i dziewiętnastowieczne wydania dzieł J. I. Kraszewskiego, jego rysunki, akwarele, obraz olejny „Krajobraz z brzozami”, fotografie i dokumenty rodzinne, biogram pisarza
Film prezentacyjny

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Lekcje o Adamie Mickiewiczu – propozycja lekcji online, na końcu każdego filmiku umieszczone zostały pytania sprawdzające i  zadanie do samodzielnego zgłębienia prezentowanych treści, sugestie wykorzystania proponowanego materiału dla nauczycieli
“Fotomania” – wirtualna wystawa starej fotografii ze zbiorów Muzeum Literatury
List 34 pół wieku później – wystawa internetowa Muzeum Literatury

Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach – biogram, Film poglądowy

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, pamiątki epoki napoleońskiej, w ramach akcji „Muzeum w sieci” prezentuje bardzo ciekawą i różnorodną ofertę: opowieści, zabawy, których bohaterami są eksponaty, obrazy, muzyka i poezja, ciekawostki, rebusy dla najmłodszych

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, zdjęcia i opis wystawy stałej, galerie zdjęć, Film Pałacyk w Oblęgorku 

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – myśli pisarza, wycinki prasowe, biografia, twórczość, wirtualna wycieczka

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, biografia autora, Cytaty,
Lekcje muzealne – Tylko dla orłów:
Daremna praca? Szkolna rzeczywistość w Syzyfowych pracach Stefana Żeromskiego – tekst, zdjęcia, nagrania fragmentów Dzienników S. Żeromskiego (czyta A. Ferency)
Kraina szczęśliwego dzieciństwa – region świętokrzyski w twórczości Stefana Żeromskiego – tekst, nagrania fragmentów dzieł S. Żeromskiego (czyta A. Ferency), Wystawa stała – tekst, zdjęcia eksponatów, nagrania fragmentów dzieł S. Żeromskiego (czyta A. Ferency), Czego nie wiemy o Żeromskim Z. J. Adamczyk: Czego nie wiemy o młodości Stefana Żeromskiego. Przed nowym wydaniem Dzienników, pdf do pobrania

Literatura on-line

Chmura Czytania – portal z bezpłatnym dostępem do książek, proza polska i światowa, poezja, eseje, poradniki i twórczość w oryginalnych wersjach językowych – dostępne w formacie MP3, MOBI, ePub

Banialuka. Lektury do matury – propozycja Teatru Lalek Banialuka wsparcia działań edukacyjnych. Najbliższe dwa tygodnie uczniowie spędzą z Brunonem Schulzem.Program można oglądać od 25.03. Codziennie o godzinie 19:00 na profilu społecznościowym FB Teatru Lalek Banialuka emitowany jest nowy odcinek, kolejne opowiadanie wybitnej prozy Schulza w znakomitych interpretacjach artystów teatru. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronie internetowej w zakładce Aktualności.

Internetowe spotkania autorskie – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki, organizowany przez Fundację Czas Dzieci, zaprasza na #czytankinaczasie by wraz z literaturą promować akcję #zostańwdomu.
Od 20 marca, codziennie ok. godz. 13.00 na Facebook’u Festiwalu pojawia się kolejna zapowiedź wieczornej czytanki udostępnianej zawsze o godzinie 19.00.
Wystarczy zaglądać lub śledzić profil: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki bądź #czytankinaczasie.

Serwis Książki dla dzieci i o dzieciach – prowadzony na portalu CzasDzieci.pl, znajdziemy tu nowości wydawnicze, recenzje rodziców, listy polecanych książek, wywiady z autorami, artykuły o literaturze dla dzieci

Literackie audycje radiowe

Audycje radiowe dla dzieci
Polskie Radio Dzieciom – wybór audycji dotyczących literatury dziecięcej
Książka do poduszkiwieczorna audycja przygotowująca dzieci do snu, fragmenty wybranych książek dla dzieci.
Codziennie od poniedziałku do piątku, godz. 19.10 – 19.20, Polskie Radio Dzieciom
Słuchowisko – cotygodniowa audycja w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę 18.30 – 18.40
Bajkowy kącik –  kącik pełen niezwykłych bajek. Bajkowy kącik w Polskim Radiu Dzieciom od pn. do pt. i w niedzielę o 19:10
Jedynka dzieciom – prawdziwy teatr wyobraźni, a w nim słuchowiska, audycje radiowe i m.in. codzienne spotkania z bohaterami książek (zawsze na koniec każdej audycji), prezentacja nowości wydawniczych, wizyty w bibliotekach i księgarniach, Klub Książkomaniaka i propozycje najciekawszych lektur. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 19.30, a w niedziele o godz. 18.10

Audycje radiowe dla dorosłych
Czytam bo lubię
– felietony Magdy Mikołajczuk o książkach, które zostają w głowie i w sercu o książkach nowych i dawnych, poważnych i zabawnych, dla dorosłych i dla dzieci. Polskie Radio Program I, wtorki między 15.15 a 17.00
Czytelnia – audycja literacka Małgorzaty Szymankiewicz. Polskie Radio Program II, poniedziałki i soboty o godz. 12.30
Dwukropek – audycja Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka, w której literatura spotyka się z tym wszystkim, co obok niej – współczesną kulturą, innymi dziedzinami sztuki, filozofią, religią, socjologią, ale też polityką i ekonomią
Książka do słuchania – proza polska i światowa w mistrzowskich interpretacjach. Polskie Radio Program II, od poniedziałku do piątku o godz. 19.00
Przypadki słowa – poezja polska i obca. Polskie Radio Program II, od poniedziałku do piątku od 22.55 do 23.00
To się czyta – posłuchaj książek, które aktualnie pojawiają się na rynku wydawniczym, fragmenty polecanych, najnowszych książek: z literatury polskiej i obcej. Od poniedziałku do piątku, przed południem, Polskie Radio Program II
Czarnoksiężnik – audycja literacka. Zaprasza Mateusz Matyszkowicz. Polskie Radio Program III
Historie jak z książki – audycja literacka Marka Stremeckiego o książkach historycznych, a w niej m.in. kalendarium historyczne, nowości książkowe, rozmowa z pisarzem a także felieton historyczny prof. Michała Kopczyńskiego oraz fragment politycznej publicystyki Henryka Sienkiewicza – czytany przez Ryszarda Łukowskiego, aktora Starego Teatru Krakowie. Polskie Radio Program III
Powieść w Trójce -prezentacja fragmentów powieści polskich i zagranicznych pisarzy. Powieści czytają znakomici polscy aktorzy, Polskie Radio Program III
Przodownicy lektury – książki głośne, kontrowersyjne, wybitne. Felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami. Nowości i bestsellery. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książkach, ale nie macie kogo zapytać. Audycja Mariusza Cieślika, Polskie Radio Program III
Trójkowy huligan literacki – magazyn poświęcony literaturze. Zaprasza Mateusz Matyszkowicz, Polskie Radio Program III

Polskie biblioteki cyfrowe

Federacja Bibliotek Cyfrowych – serwis, który udostępnia informacje on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Dostęp do ponad 6,7 miliona obiektów ze 141 polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów.

Polona –  najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego, obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Administratorem Polony jest Biblioteka Narodowa, która w udostępnia serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

Lektury.gov.pl – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Wolne Lektury.pl – lektury szkolne, klasyka literatury polskiej i zagranicznej. Książki dostępne przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI. Możliwość wygenerowania pliku PDF ze zwiększoną interlinia lub rozmiarem tekstu (przydatne w nauce czytania i dla osób słabo widzących). Audiobooki dostępne jako MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu.

Międzynarodowe biblioteki cyfrowe

Europeana – biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy, współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury. Dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych.

International Children’s Digital Library – Międzynarodowa Biblioteka Cyfrowa dla Dzieci – dzieła literatury dziecięcej z całego świata dostępne w 54 językach z ponad 60 krajów.

IntraText Digital librarypełnotekstowa biblioteka online, zawierająca teksty religijne, filozoficzne, literackie i naukowe w ponad 40 językach.

Projekt Gutenberg – pierwsza na świecie kolekcja książek elektronicznych z wolnym dostępem stworzona w 1971 r. przez Michaela Harta, 42 000 darmowych książek, głównie anglojęzycznych. Materiały dostępne są w formatach wygodnych do stosowania na najbardziej popularnych czytnikach ebooków.

World Digital Librarymiędzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wśród publikowanych materiałów znajdują się manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały.

Biblioteki cyfrowe wybranych krajów

Austria Austrian Literature OnlineZbiór ponad 10000 dokumentów z kultury i historii Austrii i Niemiec: książki, czasopisma, gazety, rękopisy, prace naukowe, eseje.

Francja – Gallica Cyfrowa biblioteka tworzona przez Bibliotekę Narodową Francji. Publikuje unikatowe i trudno dostępne dokumenty, które są szczególnie cenne ze względu na ich wkład w dziedzictwo kulturowe Francji. Materiały obejmują różne dziedziny, szczególnie historię, literaturę, naukę, filozofię, prawo, ekonomię i nauki polityczne.

Hiszpania – Biblioteca Digital Hispánica biblioteka zawiera m.in. zdigitalizowane książki wydane od XV do XIX w., manuskrypty, grafiki, plakaty, fotografie, czasopisma, mapy, atlasy.

Niemcy – Deutsche Digitale BibliothekNiemiecka Biblioteka Cyfrowa skupiająca instytucje kulturalne i naukowe. Oferuje dostęp do milionów książek, archiwalnych artykułów, obrazów, rzeźb, utworów muzycznych, a także filmów.

Rosja – Państwowa Biblioteka Rosyjska – cyfrowa biblioteka zawiera ok. 900 tys. dokumentów, które tworzą kolekcje: dysertacje, inkunabuły, rękopisy, literaturę naukową i edukacyjną oraz dokumenty muzyczne.

Stany Zjednoczone – The Online Books Pagestrona stworzona przez University of Pennsylvania. Oferuje do ponad 1 mln książek online.Włochy – Liber Liberkolekcja literatury włoskiej i wybrane arcydzieła literatury światowej w języku włoskim.