Podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2019

„Wszystko, czym jest i czym się chlubi ludzki świat, stoi na matematyce”

Stanisław Lem

Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny” to największy międzynarodowy konkurs adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Ten znany na całym świecie konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach 80 XX wieku  przez wielkiej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W Europie po raz pierwszy zorganizowano go w 1990 r. we Francji. Jego głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Patronat nad konkursami sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

05 czerwca 2019r. w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu odbyło się uroczyste podsumowanie XXVIII edycji konkursu. W naszym regionie laureatami zostało 5 uczniów oraz  59 uczniów uzyskało wynik bardzo dobry, którym dyplomy , statuetki, książki i bony podarunkowe wręczali Roman Kolek – Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz Monika Jurek Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Gospodarz uroczystości – Lesław Tomczak – Dyrektor RZPWE, witając zaproszonych gości oraz laureatów, nauczycieli i rodziców podkreślał znaczenie matematyki w codziennym życiu i konieczność  nauczania królowej nauk w sposób kreatywny i nieszablonowy, rozwijający myślenie matematyczne.

RZPWE jest regionalnym koordynatorem konkursu od 2008r. i jak podkreślała Renata Najwer – kierownik Pracowni Wspomagania Szkół RZPWE – liczba uczestników stale rośnie i świadczy o zainteresowaniu dzieci i młodzieży matematyką. Podziękowała szczególnie nauczycielom za rozwijanie uczniowskich pasji, a rodzicom za towarzyszenie dzieciom w zdobywaniu laurów.

Atrakcją spotkania był wykład „z przymrużeniem oka” dr Beaty Zofii Bułki – nauczyciela konsultanta Pracowni Wspomagania Szkół RZPWE  „Śladami Lilavati i Pitagorasa”, podczas którego goście błyskawicznie liczyli m.in. ile tygodni żyją.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy ponownie za rok.