Sesja edukacyjna dla nauczycieli – Opole, 7 czerwca 2019 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele i Edukatorzy,

 

7 czerwca (piątek) o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3 odbędzie się sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej, która przeznaczona jest dla nauczycieli i innych edukatorów, zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną. Temat przewodni sesji zawiera się w haśle Mamy prawo (tu) żyć. Interdyscyplinarne spojrzenie na prawa człowieka. Partnerem wspierającym naszą inicjatywę jest Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu.

“Obyś żył w ciekawych czasach”  –  to jak wiadomo nie tyle sympatyczne życzenie, co raczej przekleństwo kierowane w stronę wroga. Niewątpliwie wiele ze współczesnych wydarzeń społecznych o masowym charakterze, znanych nam na ogół tylko z mediów, wpisuje się w to powiedzenie. Często mamy na ich temat opinię formułowaną z dystansu – w końcu nas bezpośrednio nie dotyczą, przynajmniej na razie. Tak jest między innymi z falą migracji i uchodźstwa w Europie oraz wielokulturowością – problemami, które podejmiemy podczas tegorocznej sesji edukacyjnej.

Zainspirowani jubileuszem akcesji Polski do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się osadzić wspomniane problemy zarówno w ramach europejskich (migracje, uchodźstwo, prawo międzynarodowe), jak i regionalnych (wielokulturowość w opolskich szkołach, prawa człowieka w szkole). Zaprosiliśmy uznanych specjalistów z różnych dziedzin, by w zajmujący sposób podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Uczestnicy sesji dowiedzą się np., jak można z młodymi ludźmi rozmawiać o trudnych emocjonalnie i politycznie skomplikowanych konsekwencjach ruchliwości społecznej. Opowiemy również o jednym z naszych projektów edukacyjnych realizowanym z młodzieżą szkolną, której reprezentanci pojawią się w roli prelegentów.

W drugiej części sesji odbędzie się Finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny Póki nie jest za późno wraz z krótką prezentacją nagrodzonych prac. Zachęcamy do udziału w nim. Jedenastoletnie doświadczenie pozwala nam zarekomendować Państwu tę część wydarzenia jako bogate źródło inspiracji do nowych, własnych pomysłów, możliwych do realizacji w szkole bądź w edukacji pozaszkolnej.

Program i formularz zgłoszenia w załączniku. Więcej informacji na stronie http://www.cmjw.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-sesje-edukacyjna,1016.html

Udział w sesji edukacyjnej jest bezpłatny.

Uczestnikom sesji zapewniamy:

– imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w sesji

– pakiet edukacyjny Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

– poczęstunek

Zgłoszenia należy nadsyłać na załączonym formularzu w nieprzekraczalnym terminie do 6 czerwca 2019 r. na adres: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Muzealna 4, 48–316 Łambinowice; faksem: 77 43 43 475 lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: a.wickiewicz@cmjw.pl Zgłoszenia przyjmuje dr Anna Wickiewicz.

Uprzejmie informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona

Serdecznie zapraszamy do udziału!


dr Anna Wickiewicz
Kustosz dyplomowany
kierownik
Działu Edukacji i Wystaw
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
tel./fax 77 434 34 75
www.cmjw.pl
e-mail: a.wickiewicz@cmjw.pl