Bioróżnorodność Opolszczyzny w Zaczarowanym Świecie

14 lutego 2019r. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, wicemarszałek Roman Kolek, dyrektor DEiRP w UMWO Monika Jurek i dyrektor RZPWE Lesław Tomczak dokonali symbolicznego otwarcia sześciu nowych pracowni edukacyjnych powstałych w budynku Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy ul. Dubois 36. Pracownie powstały w ramach projektu: „Prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych pn. Bioróżnorodność Opolszczyzny z lotu ptaka oraz wzmocnienie infrastruktury edukacji ekologicznej”.

Nietypowa to była inauguracja, ponieważ nasi goście zasadzili wraz z dziećmi cebulki wiosennych kwiatów.

Nowe pracownie powstały w Zaczarowanym Świecie – Centrum Nauki i Eksperymentu RCRE i są to kolejne, tym razem związane różnorodnością biologiczną pracownie, do jakich mogą przyjeżdżać uczniowie i przedszkolaki w całego województwa. Nowoczesność przenika się w nich z przyrodą. Słychać więc świergot ptaków, szum drzew, jest zielono i pachnie iglakami, a w akwariach pływają rybki, ale uczestnicy warsztatów nabywają wiedzę wykorzystując najnowszą technologię. Są zatem gry edukacyjne na tabletach, okulary wirtualnej rzeczywistości, a pomiędzy drzewami kryją się duże komputery dotykowe.
Nowopowstałe pracownie to:

☑️pracownia sozologiczna – „Strażnicy środowiska”
☑️Pracownia pomologiczna – „Owocowy zakątek”
☑️Pracownia Belcanto – „Ptasie radio”
☑️Pracownia apiologiczna – „Plaster miodu”
☑️Pracownia dendrologiczna – „Leśniczówka”
☑️Pracownia „Bioróżnorodność nocą”
☑️ścieżka edukacyjna zewnętrzna ( w ogrodzie) „Poznajemy słodkie tajemnice”

Można również obejrzeć tematyczne filmy edukacyjne w „Kinie na łajbie” tzn. siedząc wygodnie
w łodzi.

„To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w audycji radiowej dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji Lesław Tomczak. Właśnie tak nietypowo wyglądają nasze zajęcia – zawsze pod okiem wyszkolonego animatora, który prowadzi zajęcia z dziećmi tak, że poprzez zabawę, wykonując doświadczenia, nabywają one zupełnie „niechcący” potrzebną wiedzę.

Kalendarz „Zaczarowanego Świata” jest już na ten rok szkolny w całości zajęty, zapraszamy do nas od września.

Opracowanie i zdjęcia:

Agnieszka Królikowska